Zöld Böjt
Zöld Böjt
Élj tudatosan!

Iskolánk csatlakozott a Pannonhalmi Főapátság bencés szerzetesi közösségének inspirációjából született programhoz, amely a teremtésvédelem és a környezettudatos életmód iránti elhivatottságát ötvözi a nagyböjti időszak spirituális hagyományaival. Az inspiráció alapját az az elgondolás adta, hogy a böjt nemcsak testi-lelki megújulást jelenthet, hanem lehetőséget is a környezeti felelősségvállalás, a teremtett világ megőrzésének elősegítésére.
Nézd meg a program rövid ismertetését #Zöldböjt
A kezdeményezés a hagyományos böjt fogalmát új értelmezésben világítja meg: nem csupán az ételekről való lemondásról szól, hanem arról is, hogyan tudunk tudatosabb döntéseket hozni az élet számos területén fenntarthatóság, az energiatakarékosság és a természettel való harmónia jegyében.
A modern társadalmak egyik legsúlyosabb problémája a túlfogyasztás, amely szinte minden területén jelen van életünknek. Az állandó reklámok, a gyorsan változó divatirányzatok és a könnyen hozzáférhető termékek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberek gyakran feleslegesen vásároljanak, többet fogyasszanak, mint amire valóban szükségük van. Ennek a folyamatnak gátat szabni rendkívül nehéz, hiszen nem csupán egyéni döntésekről van szó, hanem mélyen beágyazott társadalmi mintákról is. Ebben a helyzetben kínál keretek közé strukturált alternatívát a bencés szerzetesközösség, amely példát mutat a mértékletesség és visszafogottság gyakorlásában. A szerzetesi életvitel alapelveit osztja meg az 5T kezdeményezés olyan módon, hogy az követhető legyen bárki számára a környezeti terhek csökkentése érdekében.
Cél: Az energiafogyasztás csökkentése.
Példa: Felesleges világítás kikapcsolása, energiatakarékos eszközök használata, hőmérséklet optimalizálása.

Nézzünk szét a szobában
A legtöbb családi költségvetés biztosítékát a fűtésszámla veri ki, pedig nagyon egyszerű csökkenteni az energiafelhasználást és ezzel a számlát is. Nem kell rögtön napelemekkel felszerelni a házat, sokszor elég, ha a fűtést a helyiségnek és napszaknak megfelelően szabályozzák a lakók. A nappaliban lehet melegebb, de alváshoz a hűvösebb klíma is megfelel, hiszen sokkal pihentetőbb az alvás, ha nem kell közben megküzdeni a szervezetnek a meleggel is. Ha süt a nap télen, ne húzd be a függönyöket, hanem engedd be a fényt! A fény a lakásnak ugyanúgy jót tesz, ahogy neked is. A téli napsütéstől a jókedved is feljebb szökik!
A lakásban mindenképp kell szellőztetni. Ám ennek is van energiatudatos módja, méghozzá az, ha csupán néhány másodperc alatt jut be a friss levegő a helyiségbe. Szellőztetéshez kapcsold le a fűtést, és tárd ki az ablakot rövid időre. Cserépkályhánál befűtés előtt szellőztess ki. Ezalatt az idő alatt a levegő kicserélődik, viszont a fűtőtest és a falak nem hűlnek le. Legjobb, ha erre a rövid időre kereszthuzatot csinálsz.
Világíts okosan
Érdemes lecserélni a mennyezeti és falilámpák égőit energiatakarékosra. Ezek sokkal hosszabb élettartamúak, mint a hagyományos izzók. Bár az energiatakarékos égők beszereléskor többe kerülnek, de körülbelül ötödannyi energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzók, így a befektetés hamar megtérül. Ráadásul élettartamuk tízszer hosszabb.
A feleslegesen kivilágított szobák, helységeken a takarékos izzó sem segít. Figyelj arra, hogy ha hosszabb időre kimész egy helységből, a villanyt kapcsold le magad után. Ez érvényes a televízióra, CD lejátszóra is. Persze a sűrű ki-be kapcsolgatás sem tesz jót a készülékeknek, sem pedig a fogyasztásnak. Íme egy érdekes adat: a hagyományos izzók energiafelhasználásából mindössze 2% hasznosul világításként, a fennmaradó 98% felesleges hő formájában távozik.
Használd a napot
Ha az íróasztalodat az ablak alá teszed, akkor bár télen nem sokáig tovább tanulhatsz természetes fénynél, anélkül, hogy lámpát kéne kapcsolnod.
Az elektromos gépek, mint a televízió, a hifi-torony, számítógép vagy Playstation sok áramot fogyasztanak még a Standby állapotban is. Emiatt érdemes a csatlakozót kihúzni a hálózatból használat után, hogy ezzel is értékes energiát takarítsunk meg.
Fontos szempontok a konyhában
Sokat spórolhatunk azzal, ha funkciójuknak megfelelően használjuk a konyhai gépeket. Vagyis vizet vízforralóban érdemes forralni, ha van tojásfőző, akkor a tojást abban elkészíteni és a kávét is az elektromos kávéfőzőben, s nem a tűzhelyen. Ezeket a készülékeket ugyanis erre tervezték, így sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, mintha a reggeli a gázon készülne.
Elég az is, ha a zöldség párolva készül és nem főzve, a párolt ételekben több ásványi anyag és vitamin marad. Minden esetben használjunk fedőt, és a kisebb főzőlapon, illetve takaréklángon melegítsünk. Ha pedig a konyhában a főzéssel amúgy is meleg lesz, nem kell a fűtést is felcsavarni mellé.
Az ételmaradékot ne rakd be azonnal a hűtőszekrénybe, várd meg míg kihűl, így a hűtőszekrénynek is könnyebb.
Rakj rendet a hűtőben!
Ha a mélyhűtőben rend van, könnyebb megtalálni bármit is, tehát nem kell hosszú percekig nyitva hagyni az ajtót és kiengedni a hideget. Nyáron az állandó ajtónyitogatás miatt a hűtő sokszor nem tud visszahűlni, és ez rendesen felpörgeti a villanyórát.
Válaszd a megfelelő méretű főzőlapot. A főzőedény ne legyen nagyobb, de kisebb sem, mint a főzőlap. Kapcsold le időben a villanytűzhelyt és a sütőt, és használd ki, hogy kikapcsolás után még sokáig melegen tart.
Irány a fürdőszoba!
Minden mosási menet nagyjából ugyanannyi áramot használ el. Ezért ügyeljünk arra, hogy ne félig megrakva menjenek ezek a gépek.
Egy teli kádfürdő kb. 150 liter vizet, egy zuhanyzás az idő függvényében 30-50 liter vizet fogyaszt el. Ezért a mindennapi kádfürdő helyett érdemesebb a zuhanyzást választani, ami egyébként jobban fel is frissít. Miközben szappanozod magad, vagy a fogad mosod, a csapot zárd el, ezzel sok meleg vizet és energiát spórolhatsz meg.
Szelektív hulladékgyűjtés
A szemetelés fő szabálya: minél kevesebb, annál jobb. Emellett persze fontos a papír, a vissza nem váltható üvegek és a szerves hulladék valamint az egyéb hulladék (pl. elemek) szétválasztása.
Takarékoskodj a papírral és használj újrahasznosított papírt. Nem kell mindent kinyomtatni, és a nem hivatalos papíroknál nyugodtan használd fel a lap mindkét oldalát.
Használj uzsonnás dobozt alufólia helyett. Jelentősen kevesebb szemeted lesz a suliban.
Válassz olyan üdítőket, amelyek betétdíjas, visszaváltható üvegben vannak, hogy elkerüld az aludobozos és eldobható műanyagflakonokat.
Forrás: https://varazsbetu.hu/mesetar/energia
Cél: Fogyasztási szokásaink átgondolása.
Példa: Helyi termelők támogatása, műanyag csomagolás kerülése, fenntartható termékek választása.

Ha tudatosan vásárolsz, nem csak pénzt spórolsz, hanem a környezet is óvod. Kevesebb szemetet fogsz termelni.
Bővebben itt olvashatsz a témáról:
https://tudatosvasarlo.hu/video/kornyezettudatossagra-fel-video-tudatos-vasarlo-12-pontja/
Cél: Természettel való kapcsolat erősítése.
Példa: Kirándulások, séták, környezettudatos szabadidős tevékenységek.

Oldd a stresszt erdei sétával!
Biztosan nem lep meg a tény, hogy a szabadtéri tevékenységek, a séta, a túrázás és a sport is bizonyítottan csökkenteni a stresszt. Mérsékli a kortizol nevű stresszhormon szintet, ráadásul a szívritmusa is nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb azoknak, akik rendszeresen járják a kirándulóhelyeket. Ha úgy érzed, hogy a stresszes, szürke hétköznapok után jól esne egy kis feltöltődés, válassz egy szimpatikus kirándulóhelyet!
Javíts a koncentráló képességeden!
Minél több időt töltesz a természetben, annál könnyebben megy majd az összpontosítás, és csökken a figyelemhiányos zavarok kialakulásának kockázata is.
Maradj formában!
Ha régóta nagy vágyad, hogy elérd a versenysúlyod, itt az ideje,hogy a szabadban edz! A túrázás, a futás, a nordic walking, vagy akar egy könnyű séta is segíthet abban, hogy kevesebb eséllyel alakuljon ki nálad az elhízás, és minden más - az elhízással összefüggő - betegség. Plusz pont, hogy jó levegőn is vagy közben.
Tölts időt a szeretteiddel!
Ritkán találkozol a barátaiddal, és valami közös programot kerestek? A legnagyobb élmény mindig az, amikor az együtt töltött minőségi időt megtöltitek tartalommal. Kirándulás közben nagyokat beszélgethettek egymással, és meg egy kis piknikezéssel is kiegészíthetitek a programot!
Tedd próbára a tudásod!
Ha szívesen tanulnál is, miközben a szabadban töltöd a hétvégédet, tölts le otthon néhány alkalmazást a telefonodra, amivel megtanulhatod túra közben a különböző növények nevét! A Fa Book interaktív fahatározó és a PlanNet Növényhatározó például biztosan nagy sikert arat majd nálad.
Javíts a memóriádon!
Kutatások bizonyítják, hogy a termeszét közelsége javítja a memóriafunkciókat, és kiegyensúlyozza az érzelmeket. Az eredményt te magad is letesztelheted majd, különböző memóriatesztek segítségével.
Meg kreatívabb szeretnél lenni?
Bizonyított tény, hogy minél több időt töltesz a szabad levegőn, annál inkább tapasztalod majd azt, hogy javul a problémamegoldó képességed és nő a kreativitásod. Mi sem lehet ennél könnyebb feladat,nem igaz? A csodahelyek ráadásul rengeteg élménnyel várnak, az ország bármely pontját veszed célba.
Forrás: https://csodahelyek.hu/2020/11/28/10-ok-hogy-tobb-idot-tolts-termeszetben/
Cél: Egészségügyi és környezeti szempontból is fenntartható étrend kialakítása.
Példa: Növényi alapú étrend, húsfogyasztás csökkentése, helyi termékek előnyben részesítése.
A kiegyensúlyozott étrend így néz ki:
Rendszeresen fogyasszatok folyadékot, lehetőleg vizet!
A megfelelő folyadékfogyasztás szokás kérdése is. Ha mindig kéznél van a vizes kulacs, és rendszeresen használjátok is, akkor természetessé válik a rendszeres folyadékfogyasztás, ami a megfelelő hidratáltság, a kellő fizikai és szellemi teljesítmény biztosításához elengedhetetlenül fontos.
Legyen a víz az elsődleges folyadékforrás, de mellette ihattok cukormentes gyümölcsteát, gyümölcsös vizet, alkalmanként például reggeli mellé egy pohár 100%-os gyümölcslevet vagy kakaót.
A napi friss zöldség és gyümölcs elengedhetetlen
A friss zöldség- és gyümölcsfogyasztás kiemelkedően fontos napi szinten. Vitamin-, ásványi anyag- és rosttartalmuknak köszönhetően fontos szerepük van az egészség megőrzésében, így már kisgyermekkorban váljon szokássá ezek fogyasztása.
Fagyi helyett egyél turmixolt fagyasztott gyümölcsöt, a kenyérre kenjetek zöldségkrémet!
Teljes értékű gabonák
Fogyasszatok teljes értékű gabonákat! Jó, ha található otthon teljes kiőrlésű pékáru, gersli (ápragyöngy) valamilyen teljes értékű gabonából készült gabonapehely, hogy az étrendetek rostban gazdag legyen, így támogatva többek között a bél egészséges működését és az egyenletes vércukorszintet.
Tipp: Süssetek finomságokat teljes értékű gabonából! Ropogós zabkorongok, házi gabonapehely-szelet vagy zabkorpás pogácsa?
Tej és tejtermékek
Tej és tejtermékek naponta szerepeljenek az étrendben, mivel a bennük található jól felszívódó kalcium a csontok egészsége szempontjából rendkívül fontos, emellett pedig teljes értékű fehérje-, valamint A-, D-, és B-vitamin források.
A kakaó, zabkása, gabonapehely mellett változatosan használhatsz még tejtermékeket zöldfűszeres túrókrémhez vagy joghurtos desszertekhez is.
Húsok, húskészítmények, hal és tojás
A húsok, húskészítmények, hal és tojás állati eredetű nyersanyagok lévén teljes értékű fehérjeforrások, és a vérképzéshez szükséges B12-vitamint is tartalmazzák. A húsokban jól hasznosuló formában található vas, a tojásnak az A- és D-vitamin tartalma jelentős, míg a halaknak (elsősorban a tengeri halaknak, ill. a hazai halak közül busának, pisztrángnak, kecsegének) a szív-és érrendszer egészségében nagy szerepet játszó omega-3-zsírsavtartalma kiemelkedő.
Törekedj arra, hogy hetente legalább egyszer szerepeljen valamilyen formában tengeri vagy a fent említett hazai halat tartalmazó étel az étrendetekben. Készíts egy finom halkrémet, vagy kóstoljátok meg a tonhalas pizzát!
Figyelj a só-, cukor- és zsiradékbevitelre!
Ez is szokás kérdése. Válassz olyan konyhai technikákat, melyek segítenek a zsiradék csökkentésében (airfryer, sütőzacskó, wokban sütés, párolás), a só és cukor esetében pedig kezdd el fokozatosan csökkenteni a receptekhez használt mennyiséget! A kiegyensúlyozott étrendben hetente egy-két desszert természetesen helyet kaphat.
Tízórai, uzsonna
Tízóraira, uzsonnára válassz gyümölcsöt és mellé pár szem natúr olajos magvat. Az olajos magvak zsírsavösszetétele kedvező, E-vitamin tartalmuk magas.
Kiegyensúlyozott étrend minta
Mi legyen a gyerek tányérján egy nap? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége a Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszertudományi Tudományos Bizottsága és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésegészségügyi Intézet ajánlásával ez az ideális, kiegyensúlyozott étrend egy napra a 6-17 éves korosztály számára:
Legalább 4 adag zöldség vagy gyümölcs naponta!
Ebből legalább 1 adag friss vagy nyers legyen. A burgonya nem számítható be a napi 4 adagba.
Választható friss és fagyasztott gyümölcsök, például:
- alma,
- körte,
- szilva,
- barack,
- narancs,
- grapefruit,
- banán,
- szőlő,
- kivi,
- dinnye,
- eper,
- áfonya.
Befőttek és aszalt gyümölcsök, például:
- mazsola,
- alma chips;
- 100%-os gyümölcslevek;
- olajos magvak, pl. dió, mandula.
Zöldségek: friss, fagyasztott és tartósított zöldségek, főzelékfélék főzve/sütve vagy nyersen, hüvelyesek:
- spenót,
- sárgarépa,
- brokkoli,
- fejes saláta,
- paradicsom,
- paprika,
- uborka,
- édesburgonya,
- sütőtök,
- zöldborsó,
- zöldbab,
- cékla,
- retek,
- hagyma,
- karalábé,
- karfiol,
- burgonya,
- lencse,
- csicseriborsó,
- fejtett bab.
3 adag gabonaféle naponta, ebből legalább 1 adag teljes értékű legyen!
Választható gabonafélék:
- kenyerek,
- péksütemények,
- gabonapelyhek (pl. zab és kukoricapehely),
- müzlifélék,
- tészták,
- rizs,
- barna rizs,
- köles,
- bulgur,
- kuszkusz,
- pászka,
- extrudált kenyér,
- puffasztott búza,
- tönkölybúza,
- kétszersült,
- tortilla.
Teljes értékű fehérjék és napi 3 adag tej vagy ennek megfelelő tejtermék
Minden főétkezés tartalmazzon teljes értékű fehérjét! A húsok, a halak, a tojás, a tej és a tejtermékek teljes értékű fehérjéket tartalmaznak.
Húsok:
- csirke,
- pulyka,
- sertés,
- borjú,
- felvágottak (pl. sonka, csemege karaj, virsli),
- halak (pl. szardínia, tonhal, lazac).
Tejtermékek például:
- körözött,
- joghurt,
- kefir,
- sajtok,
- tej és tejes italok (pl. turmixok, kakaó)
Tojásételek:
- rántotta
- főtt tojás
Sok folyadék, leginkább ivóvíz
Igyál meg naponta legalább 8 pohár (8 x 1,5–3 dl) folyadékot, melynek döntő többsége (min. 5 pohár) ivóvíz legyen!
Kevés zsiradék, só és cukor
A lehető legkevesebb zsiradékot, sót, cukrot fogyassz. A túl sok só, zsír és cukor rossz hatással van az egészségünkre. Túlsúlyhoz és szívbetegségekhez, fogszuvasodáshoz vezethet.
Forrás: https://igyteljesazelet.hu/kiegyensulyozott-etrend-mire-figyelj-a-kialakitasanal?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwm7q-BhDRARIsACD6-fU8gllK2UtYzEgufE6VR8KdqP3rYwTobQ1KX0P1uTph2arIKEuPerMaAu6KEALw_wcB
Cél: Spirituális kapcsolat megerősítése a teremtett világgal.
Példa: Hálaadás a természeti javakért, környezeti felelősségvállalás erősítése.